2011. február 6., vasárnap

Vészhelyzet a tengeren - 1. rész

A 0. részben volt egy szavazólap, és a jó válaszok száma majdnem elérte az 50%-ot! Tehát a jó válasz: szóban (rádión) Mayday szóval kérünk segítséget.
Aki azt mondta, hogy műholdas telefonon, az se beszélt zöldséget, mert ez is részben jó válasz, csak nem úgy, ahogyan ti gondoljátók (nem mobillal). A titkos gomb a terrorista támadások esetén alkalmazzuk, de ez a tulajdonosnál riaszt.

A mobil nem alkalmas a vészhelyzeti kommunikációra. Ugyanis nem része a GMDSS-nek, a szolgáltató bármikor letilthatja (nem fizetés esetén), nincs megfelelő hálózat kiépítve (a tengeren), nem függhet a használhatóság a hálózat telítettségétől (próbálj szilveszter után mobilon felhívni valakit...) nem adható vele alert, amit a mentőegység venne, a mentőegység nem tudja vele meghatározni a bajba jutott hajó helyzetét, a közeli hajók nem veszik a segélykérést,
A Panpant szót a sürgős, a Security pedig a biztonsági riasztások esetén használható.
Most legyen egy kis "történelem", vagy inkább érdekesség.
Az S.O.S. 1999. február elsejétől nem használatos, mivel ezt morzéval adták, s ez a szerkentyű a hajórádiósokkal egyetemben megszűnt. Persze ez a vészjel majd száz évig volt használatban. Egészen pontosan 1906-tól 1991-ig.
Az első sikeres mentőakció, amit rádió vészhívást követően hajtottak végre, 1891-ben volt. Ekkor természetesen nem az SOS volt használatban, hanem a CQD betűcsoportot adták vészjelként. Ez morzéul így "hangzik":
-.-. / --.- / -..
Nos, ennél sokkal egyszerűbb a következző:
... / --- / ...
A fenti, 3 pont, 3 vonás, 3 pont sokkal egyszerűbb. És - mégha lerombolok is jól hangzó történeteket, sztorikat, jólértesültséget -, a bevezetésének az egyszerűség az oka, és nem az, hogy a jelentése: Save Our Souls (mentsétek meg lelkeinket) vagy a Save Our Ship (mentsétek meg hajónkat) betűszó rövidítése lenne. Az első SOS üzenetet a Cunard társaság Slavonia gőzöse adta le 1909. június 10-án, amikor az Azori-szigeteknél zátonyra futott. Aki úgy tudta, hogy az első SOS-t a Titanic adta le, sajnos nem jól tudta.
A Mayday szót a beszéd üzemmódban alkalmazták, először 1923-ban. Ez a szó a francia "m'aider" - "segíts nekem" kifejezésből ered, és "méjdéj" az ejtése.
Ez volt a múlt.
Most nézzük a jelent.
Nincsen morze, nincsen rádióstiszt, de van GMDSS rendszer, és vannak fedélzeti tisztek, akik megszerzik az ilyen irányú képesítést. Az IMO ( International Maritime Organization - Nemzetközi Tengerész Szervezet)
Mielőtt belevágunk elmondom, hogy 1973-ban vetődött fel az IMO-nál a GMDSS rendszer elve (Global Maritime Distress and Safety System - Globális tengeri vész- és biztonsági rendszer), és 1999. február elsején vezették be.
A rendszer meghatározza a:
1. tengeri körzeteket
2. a hajóval szemben támasztott minimális kommunikációs követelményeket
3. a hajóra előírt kötelező minimális rádióberendezést
4. a folyamatos vászüzem biztosításának kötelezően előírt módszereit
5. vészhelyzeti minimális tartalék energia.
A rendszer biztosítja a hajózás biztonságát, mint a későbbiekben látni fogjátok.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése